Mgr. Daniel Koráb, 49 let, středoškolský pedagog a výtvarník

„Žít a pracovat v krásné Vysočině !“

Rodilý Broďák vystudoval grafický design na SPŠ grafické v Praze, kde jej ovlivnil učitel kaligrafie, také brodský rodák, Bohuslav Blažej. V dalším studiu spojil dva koníčky – výtvarničení a práci s dětmi a absolvoval na hradecké pedagogické fakultě obor výtvarná výchova.

Vyučoval na mnoha typech škol, ale především je již 24 let stálicí brodského gymnázia. Protože ho  krajina Vysočiny  trvale inspiruje, založil s kamarády výtvarníky sdružení „Lipnická škola“, jež má více než 25 let trvání a pravidelně se schází ke společné tvorbě na Lipnici.

Stál zpočátku i u zrodu Štáflovy palety, organizuje studentské výtvarné a umělecké kursy (na Malířovně pod Lipnicí, v Želivském klášteře aj.), různé přednášky a výtvarné dílny. Společně se studenty vytvořil rockový muzikál o Hnátovi a podzemí místního muzea proměnil v egyptskou hrobku. Ve své tvorbě i v kurzech pro veřejnost se věnuje písmu a kaligrafii. Písmo a hudbu spojil v patriotsky motivované sérii akcí inspirovaných básníkem Janem Zábranou (hudba Jakub Kříž + kaligramy DK). Působil také v kulturním výboru brodského zastupitelstva.

Přál by si, aby v Brodě fungovala pestrá kultura všeho druhu. S rodinou vyráží do přírody, společně pomáhali při založení dětského ornitologického kroužku, jenž vede Petra Hlaváčová. Důraz klade na zachování přírodních a kulturních krás Vysočiny.